Daha Sempatik Görünmek İçin Daha Önce Duymadığınız 2 Madde

Daha​​ Sempatik​​ Görünmek İçin Daha Önce Duymadığınız​​ 2​​ Madde:

Bu yazımda sizlere kişisel gelişim gurularının “cömert ve mütevazi olarak sempatikliğinizi arttırabilirsiniz.”​​ Gibi​​ ifadelerinin ötesinde​​ iki​​ önemli​​ faktör daha mevcut.​​ Hazırsak başlayalım. 🙂

 

BİR İYİLİK İSTEYİN:

Benjamin Franklin eyalet meclisinin​​ ikna edilemez birisi olarak​​ tanınan siyasetçisiyle işbirliği yapmak​​ için​​ yalvarmak yerine tamamen farklı bir yöntem izler.​​ Adamın​​ kütüphanesinde​​ nadir bulunan​​ ilginç​​ bir kitabın nüshası olduğunu biliyordu. Franklin​​ birkaç günlüğüne​​ kitabı ödünç​​ olarak alıp alamayacağını sorar.​​ Adam kabul etti.​​ Franklin daha sonra bu olayla ilgili şu sözleri dile getirdi.​​ “bir sonraki görüşmemizde​​ benimle büyük bir kibarlıkla konuştu​​ ve beni her konuda desteklemekten kaçınmadı.”

Amerikalı bilim adamı ve siyasetçi​​ Benjamin​​ Franklin’i referans alarak şu sonucu​​ çıkarıyoruz. “insanları bize​​ iyilik yaptıklarında​​ değil, biz onlara​​ iyilik​​ yaptığımızda daha çok severiz.”

DEDİKODU YAPIN :):

Ohio Üniversitesi’nden John​​ Skowronski​​ ve çalışma arkadaşları​​ dedikodunun kötü yönlerini​​ araştırmak için bir deney yaptılar.​​ Katılımcılara​​ üçüncü bir​​ kişi​​ (aktörün arkadaşı)​​ hakkında​​ konuşan​​ aktörlerin videoları izletiliyor. Video da şu sözler geçmektedir “hayvanlardan nefret ediyor.​​ Bugün yolda giderken karşısına çıkan köpeği tekmeledi”.​​ Video bittikten sonra katılımcılardan​​ konuşmacının kişiliğini değerlendirmeleri isteniyor. Katılımcılar,​​ olumsuz özellikleri​​ hakkında konuşulan aktöre değil, konuşmacının kendisiyle özdeşleştirmişlerdi.​​ Araştırmacılar bu durumu “özellik transferi” olarak adlandırdılar.​​ Başkaları hakkında​​ konuştuğunuzda,​​ dinleyiciniz​​ bahsettiğiniz​​ olumlu-olumsuz​​ özellikleri bilinçaltında sizlerle özdeşleştirecektir.​​ Sonuç olarak​​ arkadaşınız ile ilgili olumlu​​ özelliklerden bahsederseniz​​ siz de​​ daha sempatik ve sevimli​​ birisi olarak​​ gözükebilirsiniz.

Faydası olacağına inanmak​​ değil,​​ bilmek dileğiyle...​​ 

-HAKAN BAKİ SOLMAZ

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış