Tolteklerin Bilgeliği: Dört Anlaşma

Tolteklerin Bilgeliği: Dört Anlaşma

Farkında olmadan yürüdüğümüz yol, yolculuğumuz... Bu yolu güzelleştirmek, en azından kendi yolculuğumuzu anlamlı kılmak için ilham aldığım bu 4 anlaşmayı okuduğumda paylaşmanın da uygulamak kadar değerli olduğunu düşündüm. Don Miquel Ruiz bu 4 anlaşma ile yaşamımızla ilişkilendirebileceğimiz, ilham alabileceğimiz kavramlarla yaşantımızı iyileştirme rehberi sunuyor.

Esrarengiz bir biçimde tarihten kayboldukları ileri sürülen Toltek Uygarlığı, Amerika uygarlıklarından birini oluşturan halk olup, Meksika’daki Aztek-öncesi üç kültürden (Mayalar, Toltekler, Olmekler) biri olarak kabul edilirler. Meksika topraklarında ilk insan topluluklarına ait izler, yaklaşık 20.000 yıl öncesine dayanır. Bıraktıkları eserlerin toprak üstüne çıkarılan kısmı; gelişmiş bir medeniyetin izlerini taşır ve özellikle yine karşımıza piramitlerle çıkan birtakım gizemler içerir. Toltekler, bilim ve sanat insanlarıdır, bilgi taşır, atalarından kalma geleneksel ve ruhanî bilgi ve uygulamaları yaşatırlar. 

İşte bu Güney Amerika Kızılderililerinin iyi bir yaşam sürmek için hayata geçirdiği bilgelik öğretisinde insanın özüyle yaptığı 4 anlaşma olduğu dile getirilir.

Yaşamı zehre ya da şerbete, cennet ya da cehenneme, karanlık ya da aydınlığa boğacak 4 öğreti, 4 anlaşma..

I. Anlaşma: Söz Büyüdür!

Sözcükler yalnızca birer imge ya da ses değildir. Sözcükler zihnimizin derinliklerinin, yaşanmışlıklarımızın ve hislerimizin dilidir çoğu zaman. Anlamı, ağırlığı, karşılığı, yaptırımı vardır.

İnançlarınız düşüncelerinize, düşünceleriniz sözlerinize, sözleriniz hareketlerinize, hareketleriniz alışkanlıklarınıza, alışkanlıklarınız değerlerinize, değerleriniz kaderinize dönüşür.

Mahatma Gandhi

II. Anlaşma: Hiçbir Şeyi Kişisel Alma

Söylenen, onu söyleyenin duygu durumunu, ruh halini ve düşüncelerini yansıtır. Oysa siz kendi duygunuzla, ruhunuzla ve düşüncelerinizle varsınız. 'Harikasın' dediklerinde de 'aşağılıksın' dediklerinde de siz yalnızca sizsiniz, aynı kişisiniz aslında... Semih Yalman'ın bir paylaşımı ile imzalıyorum II. anlaşmayı da:

Hiçbir şeyin sahibi sen değilsin,

Kendinin bile!

Ancak her şeye saygı duyacaksın,

Kendine hele!

 

 

III. Anlaşma: Varsayımda Bulunmayın!

Geçmişi, geleceğin habercisi olarak algılamaktan; bugünü de bu düşüncelerle mahvetmekten vazgeçmeyi kabul etmenizi ister bu anlaşma. Varsayımları kenara bırakıp, gerçek olanın yanında kalmayı öğütler.

"Bugün, dün ne olacak diye üzülmüş olduğum yarındır."

Joseph M. Cotter

IV. Anlaşma: Yapabildiğinin En İyisini Yap!

Bu resim için metin sağlanmadı

 

 

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış